OrgPad logo

Pavla Wasserbauerová_praxe ČAJS

Created by Pavla Wasserbaueeova

Pavla Wasserbauerová_praxe ČAJS

V 1. třídě je v hodině Prvouky využíván pracovní sešit od nakladatelství Fraus. Pracovní sesšit se nám líbil díky svým reálným obrázkům. Při našem výstupu, kde se objevily reálné fotografie se nám tedy s pracovním sešitem pracovalo velmi dobře.

Žáci jsme měli rozdělené na dvě stanoviště, které se střídali. První stanoviště pracovalo s domácími mazlíčky a jak se starat o reálně zvíře - názorná ukázka suchozemské želvy (zvíře ve třídě). Druhá skupina byla zaměřena na hospodářská zvířata. Žáci seděli na koberci v kroužku, v tašce jsme měli názorné produkty od hospodářských zvířat. Jeden produkt jsme poslali po kroužku, aby si ho osahali a hádali co to je, poté jsme ho dali doprostřed a ptali jsme se  jaké další produkty nám mohou tyto zvířata dát.

Každý následně pracoval s tabulkou v pracovním sešitě viz obrázek.

Každý o svém zvířátku řekl, jaký produkt z něj máme a všichni si to zaškrtnuli v tabulce.

CITACE:  Dvořáková Michaela, Stará Jana, Pištorová Radka. Prvouka 1 nová generace.2019. ISBN  978-80-7489-542-5

Domácí zvířata - Učitelnice. cz

Přiřazování hexagonů s obrázky zvířecích rodin, obydlí, stop a názvů a postřehovka na zvířata na statku.

Závěrečné aktivity ve dvojicích.

Na Učitelnici jsme našli zajímvé aktivity na hospodářská zvířata. Žáci se na konci hodiny (5 minut) rozdělili do dvojic a měli jsme pro ně připravená stanoviště s těmito aktivitami ( postřehová hra byla pro 4 žáky a hexagony pro 11 dvojic byly obrázky hexagonů. Na tuto aktivitu bylo málo času, ale aktivity proběhly velmi intenzivně.  Líbilo se nám nadšení žáků a zaujala nás spolupráce žáků. Žáci se bohužel už nestihli na všech stanovištích vystřídat, a proto jsme jim aktivity ve třídě nechali na přestávky.

Zdroj: Bodenlosová Gabriela. Domácí zvířata. https://www.ucitelnice.cz/produkt/1604

1604--ccae1127-dd4c-4469-848b-3770a2fd9138

domaci-zvirata--wn2Wn

Elektronické zdroje

Učebnice

419244785 1384903392054224 8132727665042297097 n

9730 prv1

Povinné úkoly

Pedagog

Téma hodiny: Třídění a recyklace odpadu – opakování

Cíl hodiny: Žák správně vytřídí odpad. Žák si upevňuje důležitost třídění a recyklace odpadu.

Motivace: Co jste měli žáci na svačinku? A kam jste vyhodili odpad od svačinky? Následně paní učitelka ukazuje reálný odpadkový koš ve třídě, vyndává pytel, co po velké přestávce zůstalo v koši… kolik máme tříd, kolik odpadků za týden, za rok, v celém Hradci…

Výukové metody:

Metoda slovní: popis, opakování, kam co patří

Názorně – demonstrační: reálné třídění – odpadky a rozdělené tašky

Kladení otázek – kdo může být ochránce přírody, návodné otázky

Praktické činnosti – výroba krmítka z roličky od toaletního papíru, natřené burákovým máslem a obalené v zrní, semínkách

Výukové formy:

Individuální: každý žák musí dát odpadek do správné tašky

Hromadná: paní učitelka se ptá, kam co patří, žáci odpovídají

Skupinová: tvoření krmítka pro ptáčky

Didaktické prostředky: reálné objekty (koš, tašky, odpadky), pracovní sešit, magnetky popelnic a odpadků na tabuli, kniha Tvoříme z věcí kolem nás, promítací lupa (na knihu), interaktivní tabule (promítnutí pracovního sešitu)

Shrnutí: Paní učitelka vede vyučování velmi interaktivně. Žáci pracují s reálnými předměty, reálným životem. Všechny části hodiny byly velmi názorné. Paní učitelka hravou formou představila recyklování, kdy z roličky od toaletního papíru vyráběli krmítko pro ptáčky. Ve třídě panovala uvolněná a přívětivá atmosféra.

Člověk a jeho svět praxe

Volitelné úkoly

Zajímavý materiál

https://decko.ceskatelevize.cz/video/e415234100061004

Jako zajímavý materiál uvádím video z dětského vysílání Déčka, konkrétně z pořadu Ty Brďo. Tento díl je zaměřený na zvířata, která jsme s žáky zrovna probírali. Video je inspirativní materiál. může nám pomoci s tím, jaké informace do výuky zařadit.

Video je dělané zábavnou formou, takže žáky baví, ale je určené spíše pro menší děti. Myslím že předškolní děti a  žáci první třídy jsou cílová skupina.

Část videa jsme i pustili v hodině, konkrétně čas 16:10 - 18:09, kde se hovoří o hospodářských zvířatech.

Aktivita s využitím ICT

Snímek obrazovky 2024-03-06 v 15.35.57

https://learningapps.org/view34149304

Na praxích jme využily šibenici na poznávání zvířat vytvořenou v aplikaci LearningApps.

Šibenici jsme zapnuli na interaktivní tabuli a žáci chodili jednotlivě k tabuli, mačkali písmenka a hádali o jaké zvířátko se jdná.

pokud písmeno uhodli, doplnilo se do naznačených kolonek, pokud neuhodli, smazala se část květiny.